"W linii prostej", czyli pierwsze spotkanie z komisarzem Dixonem - Borenium - Books and good tea

Breaking

20.08.2017

"W linii prostej", czyli pierwsze spotkanie z komisarzem Dixonem

     Damien Boyd to autor kryminałów, których po polsku jeszcze nie mieliśmy przyjemności czytać. W tym miesiącu to się zmienia, ponieważ premierę ma pierwsza część serii o komisarzu Dixonie. Jakie są jednak książki Damien'a i czy jest na co czekać? Dzięki wydawnictwu Editio Black miałam przyjemność przeczytać i przekonać się osobiście o stylu pana Boyd'a.

W linii prostej, Damien Boyd, kryminały, krótkie książki, Editio Black

O czym jest książka?

     Jake to doświadczony wspinacz, który ginie od upadku z kilkudziesięciu metrów robiąc to co kochał. Mogłoby się wydawać, że to zwykły wypadek i większość osób tak też uważa. Jest jednak jedna, której taka wersja wydarzeń nie odpowiada. Nick Dixon to dawny partner wspinaczkowy Jake'a. Doskonale zna jego styl i wie, że stary znajomy nie popełniłby takiego błędu. Poproszony o pomoc postanawia bliżej przyjrzeć się domniemanemu wypadkowi. Najpierw nieoficjalnie, a potem już oficjalnie zajmuje się sprawą Jake'a, a im więcej się dowiaduje, tym mroczniejsze tajemnice odkrywa.


Pierwsze wrażenie

     Gdy pierwszy raz ujrzałam książkę pomyślałam, że jest bardzo krótka. Nie ma nawet 200 stron, więc czyta się szybko. Myślę, że to dobra lektura na jeden wieczór - na pewno poznanie jej nie zajmie Wam dużo czasu. Książka porusza tematy wspinaczkowe, a dla takich laików jak ja na końcu został umieszczony słowniczek pojęć.

W linii prostej, Damien Boyd, kryminały, krótkie książki, Editio Black

Treść i bohaterowie

     Kwestię tego że książka jest bardzo krótka już poruszyłam. Na tak ograniczonej przestrzeni wciąż coś się dzieje. Autor nie poświęca dużo czasu na opisywanie otoczenia, czy bardziej szczegółowe przedstawienie bohaterów. Treść książki skupia się tylko na zbrodni i szukaniu odpowiedzi. Przez taki zabieg nie jestem w stanie za dużo powiedzieć o bohaterach. O Dixonie wiem, że przeniósł się z wielkiego miasta na prowincję. Oficjalnie pracuje nad poszukiwaniem złodziei, którzy okradają domy dopiero co zmarłych osób. Nieoficjalnie: szuka odpowiedzi na pytanie, czy śmierć Jake'a była rzeczywiście niefortunnym wypadkiem. Podczas czytania miałam wrażenie, że nikt się nie sprzeciwia Nickowi. Wszyscy robią to, co on powie i w zasadzie dopiero po tym, kiedy to zrobi.
     Na początku książki więcej jest dłuższych opisów, a mniej dialogów. Potem następuje zmiana i jest odwrotnie - rozmowy między bohaterami przeważają i trwają nawet trzy strony - trzy strony suchego dialogu. 🙈 Dla mnie nie było w nich emocji, tylko takie puste wypowiedzi.
     Końcówki w całości nie przewidziałam. Przyznać muszę, że okoliczności śmierci Jake'a, które są podane dosłownie na ostatniej stronie, mnie zaskoczyły. Nie sądziłam, że to akurat ta osoba będzie odpowiedzialna za koniec jego życia. Tutaj autorowi należy się spory plusik za pomysł. Jeśli jednak chodzi o osobę z jego przeszłości, tą dzięki której się wzbogacił, cóż... od początku wiedziałam na kogo postawić. 😅

W linii prostej, Damien Boyd, kryminały, krótkie książki, Editio Black


     "W linii prostej" to krótki kryminał skupiający się tylko na zbrodni. Nie ma czasu, by poznać bohaterów, podziwiać widoku, czy skoncentrować się na jakimś szczególe. Jak zaczniecie czytać to zanim się zorientujecie będziecie już w połowie. Akcja nie zwalnia i dlatego jest to książka, która umili Wam jeden wieczór. U mnie nie wywołała efektu wow, ale może u Was będzie inaczej. Tego tytułu na pewno nie odradzam, bo myślę, że nawet warto go poznać i przekonać się na własnej skórze jaki jest. Jest to seria, więc mam nadzieję, że z każdą kolejną książką będzie coraz lepiej i bardziej będzie nam dane poznać komisarza Dixona. 😉


Lubicie czytać kryminały?
Jaki jest Wasz ulubiony?Podczas pisania tej recenzji zamiast Nick Dixon cały czas pisałam Daryl Dixon. 😅 
To chyba znak, że trzeba wrócić do oglądania The Walking Dead 💓
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować może każdy. | Brak weryfikacji obrazkowej.
Komentarze, gdzie będzie przeważał spam będą usuwane.